מפות חום – Heat Maps

בזמן כניסה לאתר אינטרנט עוד בטרם טעינה מאלה של האתר, תזוזת העכבר כבר מתבצעת. "כאילו" כבר בוצעה החלטה על ידינו ומבלי ידיעתנו.
מצב זה נגרם ע"י בחירה נכונה של צבע ומיקום שמושך את תשומת לבנו, ובתת מודע כבר קיבלנו החלטה למקום המודגש. לעיתים, הבחירה להדגיש דבר מה נעשת בצורה לא נכונה מסיבות רבות, כגון: דיעה אישית, חשיבה כבעל העסק ולא כלקוח, דוגמאות שראינו באתרים אחרים, נתונים על מוצר \ שירות דומה שגרם לנו לחשוב שהתוצאות יהיו זהות ועוד..

אז מה ניתן לעשות? 2 אפשרויות:

1) ניסוי וטעייה – בעזרת סטטיסטיקות וכלים שונים נוכל לבחון את כמות "ההקלקות" \ חשיפות \ נטישות \ רכישות וכד' בהתאם לסוג המוצר \ שירות, תוך שאנו משנים את מיקום ההדגש או לחילופין יוצרים דף "מראה" שבו הדברים זהים מלבד מיקום הדגש. ולאחר שיהיו בידינו את הנתונים, נוכל להחליט היכן המיקום האפקטיבי ביותר. 

אפשרות זו פחות מומלצת כיוון שהדבר אורך זמן יקר ואף לעיתים מאוד מסובך, כיוון שיכולות להיות אפשרויות רבות. לדוגמא:
השפעת ניסוח המודעה, צבעים והשפעות סביבת האתר בכלליות שכן יתכן שדבר מה אחר באתר מושך את תשומת לב הגולש לאזור מסויים ולא בהכרח מה שאנו מעוניינים להדגיש.

2) מפת חום – שירות ראוי של מפת חום יכול לאפשר לנו לצפות בהתנהגות הגולש באופן ויזואלי. תוכלו לראות באמצעות הדמייה כיצד הגולשים הזיזו את סמן העכבר מרגע טעינת האתר, היכן היה הריכוז הגבוה של תזוזת הסמן, היכן בוצעו "הקלקות" עכבר ואף הקלטות (וידאו) המציגות במדויק את התנהגות הגולש מרגע טעינת האתר.

אפשרות זו מאוד מומלצת ומאפשר לקבל נתונים מהירים ומדוייקים על האזורים הבולטים יותר באתרכם והאם ישנו הצורך לשנות דבר מה.